Kilroy Was Here - A Story from WW II

VCC Nové Jirny » Z historie

Kilroy was here (v překladu Kilroy tu byl) je americký grafický projev, který se stal populární během druhé světové války. Obvykle se objevoval jako graffiti - obdobně jako český nápis Servít je vůl*). V průběhu války byl tento obrázek vojáky malován na zdi, ploty a vojenskou techniku na všech bojištích. Nad jeho původem se stále vedou diskuze, ale vždy je zobrazen jako holohlavý muž (někdy líčen s pár chlupy), s výrazným nosem, který pokukuje přes zeď s vykukujícími prsty a textem „Kilroy was here“.

Ve Spojeném Království, je toto graffiti známe jako „Mr. Chad“ nebo jen „Chad“, a Australský ekvivalent k výrazu je „Foo was here“. Kilroy byl viděn v mnoha televizních seriálech, hrách a dokonce filmech, včetně American Dad!, Doctor Who, Fringe, Futurama, Kutil Tim, Kellyho Hrdinové, M*A*S*H, Pepek Námořník, Seinfeld v hře Brothers In Arms, Pekelná dálnice a v animovaném seriálu Adventure Time. Původ obrázku s nápisem lze datovat do let WWII. Je připisována muži jménem James J. Kilroy (1902-1962), který žil v Quincy, Massachusetts. Příběh začal v loděnici Fore River Shipyard v Quincy, Massachusetts, kde Kilroy pracoval. Během druhé světové války vedení loděnice potřebovalo zvýšit výrobu. Válečný program však vyžadoval zachování vysoké kvality produkce. Kilroy pracoval jako inspektor kvality práce; jedna z položek, které kontroloval, byly všechny nýty na stavěných lodích. Nýty musely být řádně osazeny a pevně upevněny. Kilroy kontroloval kvalitu, počítal nýty často v těžko přístupných místech. Oblast, kterou schválil, označil voskovou křídou. Nýtaři byli placení podle počtu nýtů. Dělníci někdy vymazali značky tak, že inspektor na dalším posunu spočítal jejich práci podruhé. Po čase, jeho nadřízeným nehrál počet zaplacených nýtů s dokončenými částmi stavěné lodě. Kilroy si uvědomil, že někdo musel manipulovat s jeho značkami. Barvu nemohl používat vzhledem k těsnosti kontrolovaných prostor; bylo by obtížné tahat plechovku s barvou. Začal tedy používat velký nápis "Kilroy tu byl ", aby falšování udělal obtížnějším. Později přidal ještě skicu chlapíka civějícího přes plot. Normálně byly veškeré kontrolní značky odstraněny před spuštěním lodě na vodu. Naléhavost války však způsobila, že lodě odcházely z loděnice s nápisy na různých místech. Vojáci, kteří viděli podpis Kilroye a jeho kresbu neměli ani potuchy o jejich významu. "Kilroy was here" se brzo stalo populární. Zanedlouho tato kresba byla malována po celé Evropě a v Jižním Pacifiku. Když noví američtí vojáci kresbu uviděli, věděli, že už zde byli jejich kamarádi. To jim dodávalo sílu a upevňovalo morálku.

Po válce, graffiti tak zlidovělo, že bylo k vidění na rozmanitých místech světa jako například je Mount Everest či Arc de Triomphe v Paříži. Můžeme ho vidět i vyrytý do žuly Památníku druhé světové války ve Washingtonu DC.

---------------------------------------------

*) „Servít je vůl“ je nejznámější česká latrinálie, tj. anonymní nápis umísťovaný zejména na veřejné toalety. V 60. letech 20. století se tento nápis začal objevovat nejprve v rámci recesistické pomsty studentů, avšak později se rozšířil i mezi lidi, kteří původně označenou osobu neznali, a byl šířen do celého světa.


TOPlist
Nepřihlášený